Minister Przemysław Czarnek był na inauguracji roku szkolnego w `Katoliku`

Dodane: 2022-09-02

We wczorajszej (1.09) inauguracji kolejnego roku szkolnego we Wspólnocie Szkół Katolickich w Chojnicach wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Towarzyszył jemu m.in. bp. Arkadiusz Okroj z Pelplina.

Publikujemy fragmenty relacji z wizyty zamieszczone w serwisie Polskiej Agnecji Prasowej oraz w trójmiejskim dodatku Gazety Wyborczej.

"Nie jest łatwo dzisiaj młodemu człowiekowi przyznać się do tego, że jest katolikiem, kiedy każdego dnia słyszy wyłącznie atak na wszystko, co katolickie. Każdego dnia widzi, że w Europie Zachodniej i, niestety, również w Polsce, za pośrednictwem niektórych mediów nie tylko odrzuca się wartości chrześcijańskie, ale walczy się z tymi wartościami" - powiedział Czarnek.
Minister zwrócił uwagę na sposób kształcenia w szkołach katolickich, wychowywanie uczniów w duchu wartości katolickich. Zaznaczył, że nie jest to łatwe, gdy rozmaite media specjalizują się raczej w osądzaniu wartości chrześcijańskich i Kościoła katolickiego, aniżeli we wspomaganiu szkół katolickich w procesie wychowawczym. Pogratulował uczniom, że uczęszczają do takiej szkoły. Dodał, że szkół o takim profilu w Polsce jest około 80 tysięcy, a więc jest to duża społeczność."

PAP

"O godz. 14 minister pojawił się w chojnickiej Wspólnocie Szkół Katolickich. Tu protestujących (jak w Kościerzynie - przyp. Red.) nie było. Przemysław Czarnek oraz poseł PiS Marcin Horała zostali powitani brawami. Uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego rozpoczęła się wspólną modlitwą, którą odprawił prefekt.  

- Jestem przekonany, że kryzys prawdy ma swoje korzenie w kryzysie wiary - mówił dyrektor Wspólnoty Szkół Katolickich dr Rafał Maliszewski. - Waszym zadaniem jest systematyczna nauka i praktyka cnót. Pielęgnujcie tradycje i bądźcie wierni wartościom na którym zbudowana jest cywilizacja europejska. 

- Dzisiaj media rozmaite, nie będziemy ich nazywać, są również tu na sali, specjalizują się bardziej w osądzaniu wartości chrześcijańskich i kościoła katolickiego, a niżeli wspomaganiu szkół katolickich w wychowaniu. Tym trudniejsze jest wasze zadanie. Tym większa jest również zasługa tych wszystkich uczniów, którzy uczęszczają do szkoły katolickiej i się do tego przyznają - stwierdził minister."

GW

Zdjęcie, na którym jest Przemysław Czarnek oraz Rafał Maliszewski, pochodzi z FB ministra.

Tagi: